UiPath Variables -UiPath’te Değişkenler Nasıl Kullanılır ?

21 Ekim 2020 in UIPATHUiPath Variables -UiPath’te Değişkenler Nasıl Kullanılır ?

Programlamada kullandığımız dilin izin verdiği veri tipleri çerçevesinde istediğimiz verileri, bilgileri saklamamıza sağlayan yapılara değişken (variable) denilmektedir. Değişkenlere verdiğimiz isimler ile erişebilir, birbirinden ayırabilir ve işlemlerimizi yapabiliriz. Kurallar çerçevesinde değişkenlere verdiğimiz isimlerin bilgisayar için bir önemi yoktur, sadece kodun okunabilirliği ve anlaşılabilir olması için yazılımcılar için önemlidir.

UiPath’teki değişkenler, diğer programlama dillerinde kullanılan değişkenlerden bir farkı yoktur.

Uipath Değişken Tipleri -Variables Types

String: Bu değişken türünde uzun karakter dizileri atayabilirsiniz. Genellikle uzun metin verilerinde string veri türü kullanılır.

Int32 (Integer) : Programlama sırasında tutulan basit tam sayıları işlemek için kullanılır. Normal bir tam sayı değişkeni 16 bitliktir (ikil) ve 16 ikil ile (bit) tutulabilecek olan-32767 ile +32767 sayıları arasında tanımlı olan değerleri tutabilir.

Boolen: Koşullu yapılarda kullanılır. Bool türünden değerlere TrueFalse gibi ifadeler örnek verilebilir.

Float: Ondalıklı sayıları tanımlamak için kullanılan bir değişken tipidir. (6.basamağa kadar hassasiyet)

Double : Long Float olarak da bilinir. Ondalıklı sayıları tanımlamak için kullanılan bir değişken tipidir (10. basamağa kadar hassasiyet)

DataTable : DataTableSystem.Data namespace’i altındadır. Daha çok tablo işlemleri için kullanılan bir nesnedir. DataTable, hep bir excel sayfasına benzetilir. Yanlış değil. Satırlardan ve sütunlardan oluşur. Satırlar datayı, sütunlar da veri alanlarını temsil eder.

Object (Nesne ): Bir sınıfa ait tekil örneklerdir. Nesneye yönelik programlamada nesneler sınıflardan üretilirler. Bir ifadenin nesne olabilmesi için bellekte yer belirtmesi gerekir.

Uipath Variables

GenericValue Variables

GenericValue değişkeni, metin, sayılar, tarihler ve diziler dahil her türlü veriyi depolayabilen ve UiPath Studio’ya özgü bir değişken türüdür.

GenericValue değişkenleri, belirli eylemleri gerçekleştirmek için otomatik olarak diğer türlere dönüştürülür. Ancak, bu tür değişkenleri dikkatle kullanmak önemlidir, çünkü dönüşümleri projeniz için her zaman doğru olmayabilir. GenericValue bir çok .NET methodunu desteklemektedir.

Variables Paneli

QueueItem Variables

QueueItem değişkeni, bir kuyruktan ayıklanan itemları(öğeleri) depolar. Kuyruktan gelen verileri işlemek için kullanılır.

Queue Items’la karıştırılmamalıdır. Queue items Orkestratör’de (Orchestrator) kuyrukta depolanan öğeler için kullanılır.

Uipath Core Namespace

UiPath.Core.Browser

Uipat tarafından oluşturulmuş tarayıcı işlemleri için kullanabileceğimiz bir classdır.

UiPath.Core.UiElement

UI elementleri, pencereler, onay kutuları, metin alanları veya açılır listeler vb. gibi bir uygulama oluşturan tüm grafik kullanıcı arabirimi parçalarını ifade eder. Onlarla nasıl etkileşim kuracağınızı bilmek, UI otomasyonunu çok daha hızlı ve daha kolay bir şekilde uygulamanızı sağlar.

Uipath Studio’da ön yüzde yapılan işlemler için kullanacağınız bir çok aktivitede Uilement sınıfından yararlanıyoruz.

· Kullanıcı arabirimi ile olan tüm etkileşimler girdi ve çıktı şeklinde bölünecek olursak ;

Girdi-Çıktı

Değişkenler Oluşturma, Kaldırma ve Yönetme

Değişken Oluşturma

UiPath’de değişkenler oluşturmak için aşağıdaki iki seçenek vardır.

  • Bir aktivite seçerek parameters alanından input veya output alanına gelerek “Ctrl + K” tuşlarına basın ve değişkeninizi oluşturun. Ardından tipini altta bulunan Variables alanından güncelleyebilirsiniz.
  • Assing Aktivitesini seçerek bir değişken oluşturuyoruz.

ÖrnekDeğisken” değişkenin değeri için sağ tarafta bulunan alana bir değer giriyoruz. Ben bu örnekte string bir ifade girdim.

Assign Oluşturma
  • İkinci bir yöntem ise aşağıda gösterildiği gibi Variables alanına tıklayın ve değişkeninizi oluşturun.
  • Değişkenlere değer atamayı Variables panelinde bulunan Default kısmından atayabilirsiniz.
Default Değer Atama

Değişkenleri Kaldır

UiPath’teki değişkenleri kaldırmak için aşağıdaki belirtilen iki yöntem bulunmaktadır.

· Kaldırmak istediğiniz değişkeni için. ardından sırasıyla :

Variables Panel Aç -> Değişkeni Seç -> Sağ Tıkla -> Delete(Sil) Tıkla

Değiişken Silme

· Tasarım Sekmesinden “ Remove Unused Variables” seçeneğini tıklayın. Bu butona tıkladığınızda projenizde kullanılmayan tüm değişkenler tespit edilip silinecektir.

Remove Unused Variables

.Net Değişken Türleri Seçme

Uipath Variabes Panelinde default olarak gelen değişken tiplerinde fazlası da bulunmaktadır. istediğiniz herhangi bir değişken tipi için ;

· Browser for Types ‘a tıklayın.

Browser Types

· Ardından açılan ekranda eklemek istediğiniz değişken tipini kırmızı renkle belirtilen arama alanına yazın ve “Okey” butonuna basın.

Type Name Seçme

· Örnek olarak Datarow değişkenini seçmek istiyorum. Aşağıda görüldüğü gibi aradığım değişken çıktı. Bu değişkeni seçmek için üstüne tıklayıp ardından “OK” butonuna tıklayarak değişkenimin tipini belirlemiş oluyorum.

Datarow Seçiliyor

Uipath’te varibles yani değişken kavramı nedir ve nasıl kullanılır bunlardan bahsettim. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Created by © Win Young Bilgi ve İletişim Teknolojileri A.Ş, 2022. All rights reserved.